Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

YKS tercih kılavuzu 2018 | ÖSYM tercih kılavuzu üzerinden önemli açıklamalar

  • Eklenme: 6 Ağustos 2018 09:57
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
image

İlan Açıklaması

ÖSYM tercih kılavuzu, 1 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandıktan sonra kurum, sıkça sorulan sorular içerisinde merak edilen sorulara cevap verdi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı üzerine merak edilen sorulara cevap veren sınav merkezi, merak edilen sorulara madde madde yanıt verirken, tablo 3 ve tablo 4 üzerinden üniversiteye girmek isteyenleri uyardı. İşte kurum tarafından açıklanan uyarılar…

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kurum tarafından açıklanan bilgilere göre başvurular 7 Ağustos 2018 tarihinde başlıyor, 14 Ağustos 2018 tarihinde saat 23:59’ta sona eriyor.

BAŞVURULAR NEREDE YAPILACAK?

Kurum tarafından açıklanan bilgiye göre başvurular sadece ÖSYM AİS sayfasında gerçekleşecek. ÖSYM sınav merkezlerinde başvurular yapılmayacaktır. BAŞVURU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS TERCİH KILAVUZU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BAŞVURULAR GERÇEKLEŞTİKTEN SONRA SIRALANDIRMADA DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR Mİ?

Evet, kurum tarafından açıklanan bilgiye göre tercih süresi içerisinde kaydedilen tercihlerde sıralandırmada veya da yeni tercihler gerçekleşebiliyor. 15 Ağustos 2018 saat 00:00’dan sonra başvurularda değişiklik yapılmıyor.

TABLO 3 VE TABLO 4’TE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Aday 150 puan ve üzeri aldıysa, iki yıllık bölümler için Tablo 3 üzerinden başvurular yapabilirken, 180 puan ve üzeri için dört yıllık bölümler için başvuru yapabilir. 180 puan altında puan alanlar Tablo 4’ten başvuru yaparsa, geçersiz sayılacaktır.

ADAY EN FAZLA KAÇ BAŞVURU HAKKINA SAHİPTİR?

ÖSYM AİS sisteminde başvurular gerçekleşirken, aday en fazla 24 başvuru hakkına sahiptir. 24 başvurunun altında başvuru yapabilirken, tercih süresi içerisinde sıralandırmada veya da yeni üniversite başvuru yapabilir.

DÖRT YILLIK BÖLÜMLERİNİN YANINDA YER ALAN KOŞUL NUMALARI NEDİR? ÖNEMLİ MİDİR?

Kurum tarafından yayınlanan bilgilere göre en önemli uyarı bu soru için cevaplandı. Kurumun resmi açıklaması: Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarını belirlerken bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu nedenle, programların yanında yer alan koşulları numaralarına göre “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” kısmından mutlaka inceleyiniz. Koşullarını karşılamadığınız programlara tercihlerinizde yer vermeyiniz.

YKS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kurum tarafından YKS başvuru sonuçları, ne zaman-hangi tarihte açıklanacak sorusunun cevabı net değil. Başvurular 14 Ağustos’ta sona ererken sonuçlar 15-30 gün içerisinde kurumun sonuç sayfasında açıklanması bekleniliyor.

öne çıkanlar

“Mihran, baban gol attı”

Otomobil alacaklar dikkat!

Suudi Arabistan’a kar yağdı

, , , , , , ,

169 kez görüntülendi, 1 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.