Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

Vit Jedlicka, Liberland’ın hikayesini CNN TÜRK’e anlattı

  • Eklenme: 11 Ağustos 2018 15:35
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
imageimageimage

İlan Açıklaması

Özgür ülke anlamına gelen Liberland’ın kurucusu Vit Jedlicka, Türkiye’ye geldi ve CNN TÜRK’e konuştu. “Türkiye harika bir yer. Ortadoğudaki bir çok ülkeye göre daha özgür” dedi.

Jedlicka: Yeri Google’dan bulduk

Jedlicka, Avrupa’nın ortasında sadece Beyoğlu büyüklüğündeki 7 kilometrekarelik bir alana ütopik bir ülke kurma fikrinin nasıl oluştuğunu anlattı. Jedlicka, “Çek Cumhuriyeti’nde çok fazla vergi ve mevzuat vardı. Bu, ilerlemeyi engelliyordu. Bir noktada farkettim ki yeni bir ülke kurmak, var olanı onarmaktan daha kolay. Böylece blok zinciri gibi ileri teknolojiyi kullanarak gezegendeki en özgür ülkeyi kurmaya karar verdik. Kimsenin sahiplenmediği bir parça toprak bulmamız gerekiyordu. Önce Google sonra Vikipedi’den baktık. Kolay oldu” dedi.

Ve Jedlicka 2015 yılının nisan ayında Sırbistan ve Hırvatistan arasındaki tartışmalı 7 kilometre karelik sahipsiz topraklarda “yaşa ve yaşat” sloganı ile özgür ülkeyi kurduğunu ilan etti. Kendi ifadesine göre, Liberland’da yönetim blok zinciri veri tabanı üzerinden silah kontrolü veya zorunlu vergiler yok. Çok yakında kendi kripto paralarını kullanacaklar. Ekonomik özgürlüğü maksimize etmeye çalıştıklarını sçyleyen Jedlicka, “Biz devletin ekonomiye karışmaması gerektiğine inanıyoruz. Devlet ve ekonomi birbirinden ayrılmalı. Bunun ülkeye refah getireceğine inanıyoruz. Bu dünyadaki en iyi sermaye ve insanları çekiyor. Hongkong ve Singapur’daki gibi” dedi.

Teoride herşey kusursuz ama çiçeği burnunda lider vatanım dediği topraklara giremiyor. Bölgede yerleşim yok. Jedlicka bu konuda ise “Hırvatlarla durum hala gergin. Liberland’ı sahiplenmedikleri gibi bizim de yerleşmemize izin vermiyorlar. Bu nedenle Tuna Nehri üzerine güzel bir yerleşim yeri oluşturuyoruz. Botlar aldık, bu yüzen evlerde bir kaç aile de kalabilir” dedi.

Türkiye’den 60 bin vatandaşlık başvurusu

34 yaşındaki liderin, “Vatikan ve Monaco’dan sonra Avrupa’nın en küçük üçüncü ülkesi olarak tanımladığı Liberland’ı Somaliland’den başka tanıyan da şimdilik yok. Ama 3 yılda 600 bin vatandaşlık başvurusu yapıldı. Üstelik bu başvuruların 60 bini Türkiye’den. Jedlicka, Türkiye’den gelen başvurular hakkında, “Bence bu ulusun harika bir özgürlük ruhu var ve Türk halkından bu kadar fazla başvuru olduğunu görmek güzel” yorumunda bulundu.

öne çıkanlar

Polisi şoke eden düzenek! İpi çekince…

“Kafanı taşa sürter, kıvılcım çıkartırım”

Dikkat zamlı ödenecek!

, , , , ,

88 kez görüntülendi, 2 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.