Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

Uluslararası piyasalarda çifte rekor: Dolar 4.03 lira, euro 4.97 lira (2)

  • Eklenme: 23 Mart 2018 09:01
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.

İlan Açıklaması

(Piyasa gelişmeleri ve ayrıntılar eklendi)
İstanbul, 23 Mart (DHA) – ABD merkezli gelişmelere ast olarak dolar ve euro uluslararası piyasalarda rekor düzeylere tırmandı; dolar tarihinde öncelikle 4.0 lirayı aşarak 4.03 liraya çıkarken, euro da 4.97 lirayı aşarak 5.0 liraya dayandı.
ABD Başkanı Donald Trump’ın, “yeni bir ticaret savaşı”nın başlangı olarak yorumlanan, Çin’e milyarlarca dolarlık ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamalarına ilişkin kararları ve milletlerarası kredi derecelendirme şirketi Standard & Poor’s’un (S&P) bu yıl ABD Merkez Bankası’nın “dört faiz artışı” yapmasını beklediklerine ilişkin raporuna bağlı olarak lira küresel piyasalarda büyük değer kaybetti.
Bu gelişmelerin ardından, dolar tarihinde ilk olarak 4.0 lirayı aşarak 4.0368 liraya ve euro da 4.9757 liraya değin tırmandı. Dolar, tarihi zirvenin peşinde 3.96 – 3.97 lira aralığına, euro da 4.89 – 4.90 lira aralığına döndü.
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin fikri mülkiyet haklarına uymadığı gerekçesiyle Çin’e 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulama ve Çin’in ABD’deki yatırımlarını kısıtlama kararı aldı. ABD medyasında yer alan haberlere tarafından, gümrük vergisi oranı Çin’in ABD ekonomisine verdiği hasar doğrultusunda belirlendi.
ABD’nin azami ticaret açığı bulunan ülkeler sıralamasında 2017 yılı verilerine tarafından başı Çin çekiyor, ikinci sırada ise Meksika bulunuyor. ABD’nin Çin ile olan ticaret açığı, 375 milyar doları buluyor.
Trump’ın Çin’e aleyhinde başlatma kararı aldığı saldırı gereğince, ABD Ticaret Temsilcisi Bob Lighthizer yeni bir Çin gümrük tarifeleri paketi kuracak. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de ABD’nin teknolojisini ve mülklerini Çin’in yatırımlarını kısıtlama amaçlı bir plan yapacak.

Hukuki Bilgilendirme

“Yurttan Haberler” kategorisi altındaki içerikler, sistem tarafından ajanslardan otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üstünde cnnturk.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, mesuliyet ilgili ajanslardadır.

, ,

37 kez görüntülendi, 2 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.