Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

Simit yerken bir kez daha düşünün: Sürekli yorgunsanız…

  • Eklenme: 24 Temmuz 2018 09:33
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
imageimageimageimageimageimageimageimage

İlan Açıklaması

Maya alerjisi gün içinde yorgun olmanıza neden oalbilir. Mide ekşimesi, deri döküntüleri, baş dönmesi ve uykunuzu aldığınız halde sürekli yorgunluktan yakınıyorsanız sizin de maya alerjiniz olabilir. Diyetisyen Merve Saruhan, “Çoğu kişi mayaya alerjisi olduğunu bilmez. Kahvaltıda yediğiniz simit-peynir, poğaça, ekmek veya öğle yemeğinde tabağınızdaki ketçap bütün gününüzü mahvedebilir” dedi
Simit yerken bir kez daha düşünün: Sürekli yorgunsanız... Simit ve peynir… Kahvaltıların vazgeçilmezi… Ancak masum sanıp yediğiniz simit ve peynir, tüm gün yorgun hissetmenize neden olabilir.

Simit yerken bir kez daha düşünün: Sürekli yorgunsanız... Bazı yiyecek ve içeceklerin içinde bulunan maya proteinine vücudun duyarlılık göstermesi, maya alerjisi olarak açıklanıyor. Vücut, alerji yapan maddeyi atabilmek için çeşitli antikorlar üretiyor. Bu şekilde duyarlılığı, gıda alerji testiyle belirlenmiş kişide maya içeren herhangi bir besin tüketildiğinde çeşitli belirtiler ortaya çıkıyor. 

devamı aşağıda Tüm dünya onları takip ediyor Tüm dünya onları takip ediyor Tüm dünya onları takip ediyor Annelerinin fotoğrafını şişeye koyup okyanusa attılar ve... Annelerinin fotoğrafını şişeye koyup okyanusa attılar ve... Annelerinin fotoğrafını şişeye koyup okyanusa attılar ve… devamı
Simit yerken bir kez daha düşünün: Sürekli yorgunsanız... Diyetisyen Merve Saruhan, bu belirtilere dikkat çekerek, alerjisi olanların nelerden uzak durması gerektiğini anlattı.

Test yaptırın!
Simit yerken bir kez daha düşünün: Sürekli yorgunsanız... Maya alerjisinin belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir. Genelde tüm vücudu etkilemekle birlikte en büyük belirtisi cilt reaksiyonlarıdır. Deride döküntüler ve yanma şeklinde görülebileceği gibi diğer genel belirtileri ise baş dönmesi, yorgunluk, eklemlerde ağrı, şişkinlik, mide ekşimesi ve buna bağlı olarak bulantıdır. Kişilerin maya alerjisi olduğunu anlaması zor olabilir. Ancak maya içeren herhangi bir besin tüketildiğinde belirtiler sıklaşıyorsa kişi bu farkındalıkla mutlaka gıda alerji testi yaptırmalıdır. Testin sonucu tanıya yönelik en doğru bilgiyi verecektir. Aksi takdirde kişinin, “Benim neyim var” düşüncesiyle psikolojisi de etkilenir.

Kuruyemiş veya yumurta yenilebilir mi?
Simit yerken bir kez daha düşünün: Sürekli yorgunsanız... Maya alerjisi olan kişilerin maya içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları gerekir. Maya içeren bu besinler; başta ekmek ve ekmek türevleri olan simit, poğaça, kurabiye, kek gibi pasta ürünleri, peynir, yoğurt, kefir gibi süt ürünleri, turşu, sirke, mayadan elde edilen soslar ketçap, hardal, soya sosu, et suyu tabletleri, kurutulmuş meyveler ve malt içeceklerdir. Ayrıca paketli bir gıda satın alırken mutlaka etiket bilgisi okunmalıdır. Maya bazı besinlerin etiketlerinde hidrolize protein, hidrolize bitkisel protein ve kabartıcı olarak adlandırılmaktadır. Bunların yanında mayaya duyarlılığı olan kişilerin mayanın üremesini artıran şeker ve şekerli ürünlerden uzak durması gerekmektedir.

devamı aşağıda İşte Ziynet Sali'nin makyajsız hali İşte Ziynet Sali'nin makyajsız hali İşte Ziynet Sali’nin makyajsız hali devamı
Simit yerken bir kez daha düşünün: Sürekli yorgunsanız... Açılıp uzun süre depolanan herhangi bir gıda da maya içerebilir. Bu besinlerin beslenme programından çıkarılmasıyla birlikte maya içermeyen besinler eklenebilir. Mayasız ekmek, soda ile hazırlanmış ekmekler, pirinç, kesik olarak adlandırılan peynirler mayasız besinlerdir.

B vitamini faktörüne dikkat!
Simit yerken bir kez daha düşünün: Sürekli yorgunsanız... Canlı bir mantar olan mayanın besin bileşimine bakıldığında ise B vitamininden zengindir, magnezyum, sodyum, potasyum ve çinko minerallerini içerir. Maya içeren yiyecek ve içeceklerin beslenme programından çıkarılmasıyla kişinin yeterli ve dengeli beslenme sağlayabilmesi için B vitaminini diğer besinlerden karşıladığına dikkat edilmelidir. B vitamini et, balık, yumurta gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunabildiği gibi kuruyemiş, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi bitkisel kaynaklı gıdalarda da bulunur. Bu besinlerin tüketilmesinin önemi maya alerjisi olan kişilerde daha da artmaktadır.

, ,

180 kez görüntülendi, 1 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.