Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

Sapık babaya 3 çocuğuna istismardan zaman aşımı

  • Eklenme: 2 Nisan 2018 09:33
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
image

İlan Açıklaması

1’i erkek, 5 çocuğuna cinsel istismarda bulunan baba H.E.’ye duruşma yalnızca oğluna ve en minik kızına müteveccih eylemlerinden 12 sene 3 ay mapus cezası verdi. Duruşma, öteki 3 kıza müteveccih istismarları ise zaman aşımı kapsamına aldı.

Hürriyet’te yer alan habere  göre, etrafında medyumluk ve muska yazarak yaşamını kazandığı öğrenilen baba H.E.’nin biri üvey olmak üzere 4 kızı ve bir oğlu vardı. Konuttaki ilk taciz 1996’da başladı. Babalarının cinsel istismarına uğrayan 15 ve 9 yaşlarındaki iki kızı 2002’de şikâyetçi oldu. H.E. hakkında başlatılan soruşturma, kanıt noksanlığı bahanesiyle takipsizlikle sonuçlandı. H.E. çocuklarına cinsel istismara devam etti. Kızlarını, yaşadıklarını anlatmaması için, “Seni, kardeşlerini ve annenizi öldürürüm” diye tehdit etti.

Kurtuluş konutluluğu

Babalarından kurtulmak için 3 kız erken yaşta evlendi. İfadelerine göre, minik kız kardeş ile 11 yaşındaki erkek kardeşlerinin eş tutumlara uğrayacağı uslarına gelmedi. 2007’de H.E.’nin yeğeni S.K. dayısının sosyal medyada bir bayanla cinsel içerikli sohbet ederken minik kızından bahsettiğine şahit oldu. S.K. dayısının ifadelerini minik kızın ablalarıyla paylaştı. Bunun üzerine ablalar savcılığa kabahat ilanında bulundu. Dosyası yine açılan soruşturmada bu kere baba hapsedildi. 11 yaşındaki oğlunu da istismar ettiği tanımlanan H.E. hakkında Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Çocuğa cinsel atak” kabahatinden dava açıldı.

 

12 sene 3 ay mapus

Duruşma, H.E.’ye, oğluna müteveccih eylemleri sebebiyle “çocuğun cinsel istismarı” kabahatinden 12 sene, en minik kızına müteveccih ifadeleri sebebiyle “Aile hukukundan kaynaklanan yükümlüğünün ihlali” kabahatinden 3 ay mapus cezası verdi. Duruşma, mağdur 3 kıza müteveccih eylemleri zaman aşımı kapsamında değerlendirip babaya başka ceza vermedi. Mazeretli kararda, hadisenin 2002’de yüzeysel bir soruşturma ile geçiştirildiği, bunu fırsat öğrenen maznunun çocuklarını istismar etmeye devam ettiği belirtildi. Kararda, maznunun öz ve üvey tüm çocuklarına karşı 1996’dan itibaren cinsel istismarda bulunduğu vurgulandı.

9 yaşındaydım

Babasının cinsel istismarına maruz kalan genç kız, annesiyle yaşadıkları dramı Hürriyet’e anlattı. Genç kız, şunları söyledi: “2002’de şikâyetçi olduğumda 9 yaşındaydım. Baskılar sebebiyle ifademi geri çektim. Herkes beni yargıladı. ‘Söylersen anneni öldürürüm. Seni kaçırırım, seni karı yaparım’ diye tehdit ediyordu. Yaşamımı mahvetti. Buradan gitmek için zorunluluktan evlendim. Küçük kız kardeşime kesintisiz, ‘Sana güçle değen olursa bana söyle. En yakının dahi olsa beni ara’ diyordum. Ona yaptıklarını dinleyince bu sefer susmadım. Vaka sarihe çıkınca eşimle aram bozuldu. Cinsel hamleye maruz kaldığım bu konuta geri dönmek zorunda kaldım.

Liseyi okuyamadım

Bu salonda bana kezlerce saldırdı. En çok tacize uğradığım yer, kiler olarak kullanılan çatıydı. O kadar nefret ediyorum ki bu konuttan. Bu hadiselerden dolayı lise okuyamadım. Elimde ekmeğim yok. Özellikle annelere bir çağrıda bulunmak istiyorum: Şayet bu işi yapan konuttaki babaları ise anneler gözünü açsın azıcık. Bir çocuğu, anne kavramazsa hiç kimse kavramaz. Tek isteğim benim gibi yaşayanlar varsa, korkmasınlar cesaretli olsunlar. Duruşma bana yaptıklarından dolayı ceza vermedi. Benim bozulan psikolojim de zaman aşımına giriyor mu? Bu nasıl zaman aşımı oluyor? Ben şimdi nasıl daha öncekisi gibi olurum ki?”

Anne: Aynı konutta oturmak zorundaydık

Çocukların annesi de ekonomik kasvetler sebebiyle aynı konutta oturmak zorunda olduklarını belirterek, “Benim gibi o kadar çok birey vardır ki. Reelleri ortaya dökmeyen, üstlerini kapatan bir sürü insan var. Dökmemekte de haklılar. O kadar güç ve ağır bir süreç ki. Tek başınasınız, annesiniz, ayakta durmak zorundasınız” dedi. Mağdur çocukların avukatı Şahin Antakyalıoğlu ise vaka özelinde hukuksal meseleleri şöyle anlattı: “TCK’nın 66. maddesinin 6. fıkrasına göre zaman aşımı, çocuklara karşı üst soy veya bunlar üzerinde karar ve nüfuzu olan kimseler tarafından işlenen kabahatlerde, 18 yaşını tamamladığı günden itibaren işlemeye başlar. Bu kabahatler istikametinden zaman aşımı 15 sene uygulanmaktadır. Bize göre bu kabahatler istikametinden zaman aşımı 25 sene olmalı. Tesirli bir soruşturma yürütülmemesi ve takipsizlik kararı da hak kavrayışıyla bağdaşmıyor. Bu vakit zaman aşımı zamanına ilave edilmeli. Aile fertlerine müteveccih cinsel taciz olması halinde ise şikâyet aranmamalıdır ve re’sen soruşturulmalıdır.”

, ,

48 kez görüntülendi, 1 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.