Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

FETÖ maznunu generale 12 sene mapus

  • Eklenme: 30 Mart 2018 03:01
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
image

İlan Açıklaması

Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması FETÖ/PDY tarafından 15 Temmuz 2016’da asıllaştırılan darbe teşebbüsünün ardından hapsedilen Sivas daha önceki Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır’a silahlı terör örgütüne aza olma kabahatinden 12 sene mapus cezası verildi.

Sivas 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki mahkemeye, ‘anayasal kumpası ortadan kaldırmaya girişim etme’ ve ‘silahlı terör örgütü kurma veya idareme’ yargılamalarıyla suçlanan ve Tokat T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Fatih Celaleddin Sağır ile avukatları katıldı. Mahkemede şahitler dinlendi.

20 Şubat’ta dinlenmesi arz edilen Ankara’da tutuklu bulunan daha önceki Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Mutasyon Dairesi Bakanı Tümgeneral Mehmet Dişli SEGBİS ile bağlandı. Sağır’ın devre dostu olduğunu söyleyen Dişli, “Fatih Celalettin Sağır benim kıymetli bir dostum. Genelkurmay’da çalıştığım zaman Sivas’ta kendisiyle görüşmüştüm. O zamanlar farklı üniversitelerle temas halindeydim. Bu kapsamda Cumhuriyet Üniversitesi’ni ziyaret ettim. Bir projeyi araştırmak için gelmiştim. Yapacağımız çalışma saklılık kapsıyordu. Sağır’la da bu ziyaretim de görüşmüştük.” dedi.

AK Parti Sivas Şehir Başkan Yardımcısı İbrahim Kaynar ise, “15 Temmuz’da valilikte beraberdik. Hatta ben maznunu kalkışmanın içinde olmadığı için sarılarak tebrik ettim. O gece valilik binası önünde provakasyona neden olacak şahıslarda vardı. Onları komutan burada diye teskin ettim. Valiliğe gelmeden evvel kendisiyle telefonda konuştum. Kendisine ‘komutanım ne oluyor’ diye sordum. Kendisi de bana ‘bir şey yok ben valilikteyim’ dedi. Maznun o zamanlar çok durgundu. Sıkı idare komutanlığı olarak soyulan birine göre gayet durgundu. Sanki bir şeylerden haberi yoktu. Ben olsam bu kadar serinkanlı kalamazdım. Daha sonra sıkı idare komutanı olduğunu bildim. Ondan böyle bir şey beklemezdim. Bu yapıyla bağlantıda olduğunu öğrenmiyordum. Ben kendisini vatanını ulusunu beğenen, gayretçi bir asker olarak tanırım. Maznunun darbeye katıldığına dair yardım olduğuna müteveccih bir şey görmedim.” diye konuştu.

72 sayfalık korunma yaptı

Şahitlerin dinlenmesinin ardından maznun Fatih Celalettin Sağır’ın korunması istendi. 20 aydır devam eden suçlamanın karar mahkemesinde 72 sayfalık korunmasını okuyan Sağır, 15 Temmuz darbe teşebbüsü gecesi Sivas’ta yaşananlara değinerek, “Sivas’ta darbeye müteveccih rastgele bir hareketlilik olmadı. Sivas’ta bir şahsın dahi burnu kanamadı. Lüzumlu bir biçimde FETÖ azası yapılmaya çalışılıyorum. FETÖ azası değilim ve darbe girişiminden haberim yoktu. Yaşamım süresince hiçbir silahlı yada silahsız terör örgütü azası yada idareyici olmadım. Terör ve darbeyi destekleyecek eylem ve lafım yoktur. Üzerime atılı yargılamayı kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum” dedi.

Duruşma kurulu avukatların korunmalarını dinledikten karar için mahkemeye ara verdi. Takribî 2 saat süren aranın ardından duruşma kurulu Sivas daha önceki Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır’ın ‘anayasal kumpası ortadan kaldırmaya girişim etme’ kabahatinden salıverilmesine hükmetti. Sağır’ın ‘silahlı terör örgütüne aza olma kabahatinden ise 12 sene mapus cezasına çarptırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.

, , , ,

57 kez görüntülendi, 1 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.