Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

Denize de imar verildi

  • Eklenme: 28 Mart 2018 08:59
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
image

İlan Açıklaması

Gökova Körfezi, Marmaris, Ula, Merteşe bölgesi Bakanlar Heyeti kararı ile imara açıldı. 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 1’inci sit alanında 34.162 hektarlık alan, 12.544 hektar olarak tanımlandı. Bu alanın 2.447 hektarı ise denizde yer aldı.

Hürriyet’te yer alan habere göre tabiat cenneti Akyaka, Turunç, Akbük gibi koyların da yer aldığı Gökova Körfezi’nde sit alanları Bakanlar Heyeti Kararı ile daraltıldı. Gökova Körvezi, Marmaris, Ula, Merteşe Bölgesi Bakanlar Heyeti kararı ile imara açıldı. 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Akbük’den Bördübet Koyu’nun olduğu alana kadar orman ve deniz kıyılarının yer aldığı şeritte sit alanında daraltmaya gidildi. Karara göre 1’inci sit alanında 34.162 hektarlık alan, 12.544 hektar olarak tanımlandı. Bu alanın 2.447 hektarı denizde yer aldı.

2., 3. Sit de daraldı

Karardan evvel 2’inci derece sit alanı bulunmazken, bu alan için 23.530 hektarlık alan dağıldı. Bunun 3.449 hektarı ise deniz için dağıldı. Bu alan kararının ardından çadır, bungalow ve günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek. 3’şöhretçi derece natürel sit alanı olan 1.353 hektarlık alanda ise 1.994 hektarlık daraltma yapıldı. Kararın ardından bu alan ev imali için inşaata açılacak. Turizm ve mesken için istenilen faaliyet yapılabilecek. Deniz için ufalayan alana, yatların parkı için marina ve rekrasyon yapılabilecek.

Başkan: Dava açtık

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, kararla alakalı olarak Hürriyet’e şunları söyledi: “Bakanlar Heyeti, karar almadan evvel bizim görüşümüzü sordular. Biz de basmakalıp koşullarda kendimizin alabileceği bir karar olmasına karşın mevzuyu Meclis gündemine taşıdık. Meclis gündeminde aldığımız kararı Bakanlar Heyeti’na ilettik fakat bizim kararımızın tersine bir uygulama ile karşılaştık. Biz bu alanların imara açılması yerine yerel olmasından yanayız. Başka Bir Deyişle misalin bir köyde ya da bir koyda imar ile alakalı bir harekât gerekiyordur, bununla alakalı karar alınabilir. Ancak, bir anda bu kadar büyük bir alan daraltmayı doğru bulmuyoruz. Meclis’deri çıkan karar da bu istikametteydi. Meclis kararına ters olduğu için 15 Eylül 2017’de dava açtık. Milas Ören’den başlayan Akbük ve Akyaka’ya dönen Çamlık bölgesini de içine alan bir alan mevzubahisi. Mevzunun takipçisi olacağız.”

, ,

58 kez görüntülendi, 1 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.