Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

CHP’den ‘internet’ raporu

  • Eklenme: 19 Nisan 2018 13:18
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
image

İlan Açıklaması

CHP Bilgi ve Bağlantı Teknolojilerinden Mesul Genel Başkan Yardımcılığı, “İnternet Çağında İnternete Ulaşım Meseleyi: Türkiye’nin Sansürle Sınavı” raporu hazırladı. Raporda, “Türkiye, bugün hapsolduğu orta kazanç tuzağını ancak bilgi ve teknoloji yapımına yaptığı yatırım ile aşabilir. Türkiye’nin bugün acil gereksinimi olan katma bedelli yapımı artıracak dijital teknolojiyle geçimli bir kalkınma modelidir” denildi.

CHP Bilgi ve Bağlantı Teknolojilerinden Mesul Genel Başkan Yardımcılığı, “İnternet Çağında İnternete Ulaşım Meseleyi: Türkiye’nin Sansürle Sınavı” başlıklı rapor hazırladı.

CHP Basın Ünitesinden paylaşılan raporda, Türkiye’de “internete ulaşım hakkı ve serbestliği” mevzusunda yaşanan meseleler sıralandı.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının “doğrudan” ve “dolaylı” sansürle karşı karşıya olduğu korunulan raporda, “doğrudan sansür” başlığı altında barış ceza dominantlıkları, duruşmalar ve Telekomünikasyon Bağlantı Başkanlığı TİB ve Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Müesseseyi Başkanlığı BTK kararlarıyla sosyal medya platformları başta olmak üzere ulaşıma yasaklanan internet içeriklerine yer verildi.

Raporda, “Dolaylı sansür” başlığı altında ise Türkiye’de henüz meşru tertip etmesi olmadığı için ileride ulaşım yasaklamalarına yol açması olası olan “ağ tarafsızlığı” münakaşaları ve internet yavaşlatmaları irdelendi.

“İktidarın sistematik baskı siyasetlerinin bir neticeyi olarak, Türkiye’de son senelerde sansür ve otosansür her vatandaşın yevmiye yaşamının bir parçası haline geldi.” ifadesi kullanılan raporda, şunlar kaydolundu:

“İktidarın sansür uygulamaları, bir zamandır ananesel medya hudutlarını aşarak internete taşmıştır. Bunun en aktüel ve somut misali ise kamuoyunda ‘İnternete RTÜK Teftişi’ olarak öğrenilen ve Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüğe giren ‘Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Farklılık Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nda yapılan farklılıktır. Elbette internete müteveccih sansür uygulamaları yeni değildir. Keza Türkiye’deki vatandaşlar uzun zamandır, ulaşım yasaklamaları, internet yavaşlatmaları, altyapı meseleleri gibi sebeplerden dolayı çağın gereklerine uygun internet ulaşımına sahip değildir. En kolayından, 21. asırda, vatandaşların ‘Acaba, polis kapıma direnir mi?’ huzursuzluğuyla tweet atmaktan çekindiği, milyonlarca kullanıcısı olan dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi Vikipedi’nin aylarca ulaşıma manili kaldığı, internet yavaşlatmaları ile fertlerin haber alma ve bağlantı hakkının gasp edildiği bir etrafta, kimse kaliteli bir internete ulaşımından laf edemez.”

– “Sansürsüz internet için çaba”

İktidarın, bilgiyi ve teknolojiyi “aldırışsız” davranışıyla en büyük hasarı siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik güzergahları ile Türkiye’ye, vatandaşlara ve ülkenin geleceğine verdiği ileri sürülen raporda, “Türkiye, bugün hapsolduğu orta kazanç tuzağını ancak bilgi ve teknoloji yapımına yaptığı yatırım ile aşabilir. Türkiye’nin bugün acil gereksinimi olan katma bedelli yapımı artıracak dijital teknolojiyle geçimli bir kalkınma modelidir.”değerlendirmesi yapıldı.

“İnternet zehirdir, bilişime fazla kafa yorarsan sıyırırsın” gibi bir kavrayışın uzun vadede yaşamda kalamayacağı belirtilen raporda, şunları ifade edildi:

“CHP olarak, internet ulaşımını çağın gereklerine uygun hale getirecek adımların tezlikle atılması gerektiğine inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte de yazılı ve görsel medya ile beraber internetin içinde bulunduğu karartmadan kurtarılması, internet ve sosyal medya kullanımının hürleştirilmesi, tüm vatandaşlarımızın sarih, hür, sansürsüz, tehlikesiz, süratli ve ucuz internete ulaşımı için çaba edeceğiz. Sansürü normalleştiren, uzun zamandır böbür ve efor zehirlenmesi yaşayan ve iktidarlarının sonucu için her cins fertsel serbestliği kısıtlamaktan çekinmeyen iktidar, artık şu reeli kabul etmelidir; İşinize gelmeyen her mevzuda sansüre müracaat etmeden evvel sadece 15-24 yaş arası 13 milyon gencin yaşadığı bir ülkeyi idarediğinizi usunuzdan çıkarmayın. Siz, sansür ve yasaklar mevzusunda kendinizi geliştire durun, gençler de sizin yasaklarınızı delmenin yollarını çok seri keşfediyor.”

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.