Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

Cezaevinde kaptığı enfeksiyon nedeniyle 100 bin lira tazminat kazandı

  • Eklenme: 22 Mart 2018 10:09
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
image

İlan Açıklaması

Mehmet SAMIMI OLARAK/İZMİR, (DHA)- BALIKESİR’de müteahhitlik yapan Muhammet Aydoğan, ateşli tabanca yaralanmasıyla zarar görüp, çoğu ameliyatla düzelen yüzünün, bir suçtan kesinleşen hapis cezasını sürüklemek için girdiği cezaevinde enfeksiyon kapması nedeniyle eski kötü haline döndüğünü belirtip, Yargı Bakanlığı ve Cinayet ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne 200 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Mahkeme, Aydoğan’a 100 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.
Evli ve 1 çocuk babası Muhammet Aydoğan’ın avukatı Tuba Aksu, Bursa 1. Yöneticilik Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde, müvekkilinin 1993 yılında ateşli tabanca yaralanması sonucu yüzünün büyük bir kısmını kaybettiğini; eski haline kavuşmak için o tarihten 2012 yılına değin, İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde fazla sayıda ameliyat geçirdiğini belirtti. Bu ameliyatlarda, vücudunun ayrı yerlerinden dokular alınarak yüzüne yama yapıldığını, önemli anlamda bir iyileşme gerçekleştiğini, gösterme olarak hemen hemen eski yüzünün görüntüsüne kavuştuğunu anlattı.
Muhammet Aydoğan’ın, tedavisinin tamamlanmasından iki ay daha sonra, öldürmeye girişim suçu sebebiyle kesinleşen 7 sene 6 aylık hapis cezasını sürüklemek için Bursa E Tipi Kapalı Suç Oluşturan İnfaz Kurumu’na girdiğini aktaran Avukat Tuba Aksu, “Müvekkilim cezaevine girdikten 1.5 ay sonradan, cezaevi koşulları nedeniyle enfeksiyon kaptı. Bunun sonucunda da vücudunun dağıtılmış yerlerinden alınıp, yüzüne yama yapılan dokular, yerlerinden dökülmeye başladı. Müvekkilin yüzünde daha önceki ameliyat yerlerinde açılmalar meydana geldi, yaralar oluşmaya başladı. Bunun üzerine, önce Bursa Devlet Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz ile Plastik Cerrahi Servisi’ne sevk edildi. Burada hükümlü koğuşu olmadığından, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne ve Ankara Numune Hastanesi’ne gönderildi. Ancak burada da hükümlü koğuşu olmadığından, cezaevine geri gönderildi. Hastane hastane gezdirilen müvekkilime en son 2 Eylül 2013’te, ilk tedavisinin yapıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisinin uygun olacağı yönünde rapor verildi. Burada tedavisini yapan iki hekim ayakta yok yatarak çare görmesi yönünde görüşlerini gösteren bir rapor düzenledi” dedi.
AÇIK CEZAEVİNE GEÇİNCE TEDAVİSİNE BAŞLANDI
Bu rapora rağmen hapishane yönetimi tarafından zorunlu adımların atılmadığını öne süren avukat Aksu, şunları söyledi:
“Müvekkilim Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi yerine, Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Cildiye Polikliniği ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Sürekli o hastaneden bu hastaneye gezdirildi. 2014 yılı Şubat ayında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na kullanım yazıp, tedavisinin birincil yapıldığı hastanenin bir odasının mahkum koğuşu olarak tesis edilmesini istedi. Bu talebine bir yanıt bile verilmedi. Müvekkilim 7 Temmuz 2014’te cezasını bitirmek için İzmir Foça Açık Canice İnfaz Kurumu’na geçti. Foça Devlet Hastanesi’ne götürüldü ve burada da bir yazı ile hastanın enfekte olma riski mevcut bu ortamlardan uzak durması gerektiği belirtildi. 23 Eylül 2014’te Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde müvekkilimin tedavisine başlandı. Müvekkilim şayet hükmün infazında kapalı suç oluşturan infaz kurumunda geçirmesi gereken süreyi tamamlamamış olsa idi, tedavi sürecine başlanılmamış olacaktı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 19 Ocak 2015 tarihli raporunda, ‘Hastanın geçirmiş olduğu çabuk operasyonlar nedeni ile enfeksiyon riski vardır. Keza bunaltıcı hava ve soğukta kalması sakıncalıdır. Çare boyunca yatak istirahati uygundur’ dedi. Daimi yaşam alanlarının hijyenik olması koşullarının sağlanması ve tedavi boyunca hastaya düzenlenen afiyet kurulu raporlarında belirtilmiş hususlara özenle uyulmasının sağlığı ve tedavisi açısından kayda değer olduğu vurgulandı. Bir diğer hastane de cezasını, tedavisi tamamlandıktan sonra çekmesi için, infazının durdurulması yönünde rapor verdi. Adli Tıp Uzmanlaşma Kurulu 28 Ağustos 2015 tarihinde düzenlediği raporunda, ‘Transfer edilen özgürlük dokunun bakımına dikkat edilmesi, hijyenik, sıcaklık ve nem oranı ayarlanmış ve aşırı kalabalık olmayan ortamlarda bulundurulması gerektiği’ biçiminde görüntü belirtti. Her ne dek davacının yaşadığı ruhsal çöküntüyü belgeleyebileceğimiz fotoğraflarımız olmasa da müvekkilin cezaevine girmeden önceki fotoğrafları ile cezaevine girdikten sonraki yüzünün halini gösterir fotoğrafları ortadır.”
İNFAZ ERTELEME TALEBİ KABUL EDİLMEDİ
Avukat Tuba Aksu, cezaevinde zorunlu koşulların sağlanmaması ve tedavi sürecinde yaşananlar nedeniyle müvekkilinin cisim fonksiyon kaybının da yüzde 43’ten yüzde 72’ye çıktığını belirtti. Tedavi sürecinde hapishane personelinin rencide edici sözler de söylediğini öne sürdü. Şikayet üzerine bu kişiler hakkında soruşturma açıldığını da vurguladı. Tedavisini yaptırmak için cezasının infazının durdurulması talebiyle yaptığı başvurunun da mahkemece reddedildiğini kaydetti. Müvekkilinin parçalanmış yüzünün her tarafta eski haline dönüp dönmeyeceğinin kesin olmadığını dile getirdi. Tüm bu işlem nedeniyle Muhammet Aydoğan’ın fiziksel olarak ve ruhen çöküş yaşadığını belirtti. Aksu, hizmet kusurunun, idarenin yürüttüğü halk hizmetinin hiç işlememesi, kötü işlemesi ya da geç işlemesi sonucu ortaya çıkan ve idarenin bu zararı ödemesini öngören bir mesuliyet türü olduğunu vurguladı. Yargı Bakanlığı ve Cinayet ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün, müvekkiline 200 bin lira manevi tazminat ödenmesini talep etti.
IHMAL VE KUSURUN BULUNMADIĞI BAHIS EDİLDİ
Sanık, yöneticilik adına yapılan savunmada ise Muhammet Aydoğan’ın hastalığının ilerlemesinde personel ve idarecilerin bir ihmalkârlik ve kusurunun bulunmadığı, cezaevindeki bakımı ve tedavisi konusunda da yükümlülüklerin yerine getirildiği, bambaşka tarihlerde çare amaçlı çeşitli hastanelere sevkinin sağlandığı belirtildi. Aydoğan’ın rahatsızlığının öyküsünün cezaevine girmeden 20 yıl öncesine dayandığı vurgulanan savunmada, yüzünün enfeksiyon kapmasında kendisinin gerekli dikkat ve özeni gösterip göstermediğinin tespitinin de olası olmadığı vurgulanarak, davanın reddi talep edildi.
MAHKEME HAKLI BULDU
Bursa 1. Yöneticilik Mahkemesi verdiği kararda, Muhammet Aydoğan’ın ameliyat olduğu yer olan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne sevkinin uygun olacağı yönündeki görüşlere ve davacının bu yöndeki isteğine karşın, bu konunun görmezden gelindiğini, tedavisinin muhtemel olmadığı hastanelere sevkinin yapıldığını vurguladı. Aydoğan’ın ameliyat olana kadar geçen 1.5 yıllık dönemde burnunda ve yüzünde ciddi yaralar olmasına rağmen uygun hastane saptama edilerek tedavisinin gerçekleştirilmediğine dikkat çekti. Bu dönemde yaşadığı fizyolojik ve psikolojik acılar dikkate alındığında, davacının etkili tedavi hizmetlerinden mahrum bırakılarak manevi zarara uğratıldığının kabulünün gerektiği belirtildi. Mahkeme, davayı kısmen kabul ederek, cezasının bitiminde tahliye edilen Aydoğan’a 100 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.
‘TEDAVİ SÜRECİ EN BAŞA DÖNDÜ’
Kararı değerlendiren avukat Aksu, yaşanan durum nedeniyle müvekkilinin tedavisinin 20 sene önceki haline döndüğünü belirterek, “Mahkeme, müvekkilimin yaşadığı mağduriyeti kısmen haklı bularak, 100 bin lira tazminata hükmetti. Karar derhal istinafa taşındı. Oradan gelecek kararı bekliyoruz. şimdi müvekkilimin yüzü cezaevinde enfeksiyon kapması nedeniyle birincil tedavinin başladığı 20 yıl öncesi gibi. Kendisi hem fiziksel, keza de manevi yönden hasar gördü. İşi sebebiyle insanlarla irtibat halinde olmasından dolayı, derhal sokağa bile çıkamıyor. Sosyal hayatında negatif bir etki yarattı. Müvekkilimin tedavisi özel bir hastanede devam ediyor. Yüklü miktarda fiziksel külfetin altına girdiği gibi, aynı sıkıntıları bitmiş yaşıyor” dedi.

FOTOĞRAFLI

Hukuki Bilgilendirme

“Yurttan Haberler” kategorisi altındaki içerikler, sistem göre ajanslardan otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üzerinde cnnturk.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, sorumluluk ilgili ajanslardadır.

, ,

54 kez görüntülendi, 2 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.