Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

Bağlarda ‘dolu file sistemi’ kurulmaya başladı

  • Eklenme: 3 Nisan 2018 17:58
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
image

İlan Açıklaması

Vehbi SARIHAN/SARIGÖL Manisa, DHA- MANİSA’nın Sarıgöl ilçesiyle etrafındaki üzüm üreticileri bağlarını, dolu hadiselerinden gözetmek için ‘dolu file sistemi’ döşemeye başladı. Maliyetin çok yüksek olması sebebiyle üreticiler, dolu file sistemine devlet takviyesinin verilmesini istedi.
Sarıgöl ilçesi ile etrafında muhtemel doluya karşı hazırlık başladı. Dolu file örtü çalışmalarının temmuz ayının ortalarına kadar kalacağı belirtildi. Ancak üreticiler, giderin üreticinin belini büktüğünü, devletten takviye beklediklerini söyledi. Sarıgöllü üzüm üreticisi Ziraat Mühendisi Mehmet Menemen, “75 dekarlık alanı örtü altına aldım. Bana maliyeti 100 bin TL. Bağıma aynı zamanda dolu sigortası yaptırdım. Devlet dolu fileye destekledimelidir. Hem devlet kazanacak, hem çiftçi kazanacak. Bakınız dolu hasarında bize yüzde 25 ödeme yapılmakta. Oysa dolu file 8 sene kullanılmakta” dedi. Organik tarım yaptıklarını söyleyen Menemen, “İyi tarım uygulaması yapılmaktadır. Enkazsız üzüm yetiştirildiğinde ihracat daha basit olacak. Bu hesaplandığında çiftçi ve TARSİM de hasılatlı çıkacak. Bizler dış devletlere gittiğimizde üzüme destekledinmekte, satma garantisi, pazarlama garantisi, üzüme alma garantisi verilmekte. İlerleyen senelerde ülkemizde bu ihtimalleri görmek istiyoruz” dedi.
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Sarıgöl ve etrafında 115 bin dekarlık alanda bağcılık yapıldığını, senede 400-500 bin yaş üzüm elde edildiğini belirtti. Ülgen, “Sarıgöl’de 12 ayın 10 ayında çiftçilerimiz bağlarda çalışmakta. Üzüm basit yetişen bir meyve değildir. Çok emek isteyen bir mahsuldür. Bağlarda gözler uyandığında, TARSİM don vakasında hasarı ödüyor. Biz istiyoruz ki kış aylarındaki don hadiselerini de kapsama alınmasını istemekteyiz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Legal Bilgilendirme

“Yurttan Haberler” kategorisi altındaki içerikler, sistem tarafından ajanslardan otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üzerinde cnnturk.com editörlerinin rastgele bir tasarrufu yoktur, mesullük alakalı ajanslardadır.

, ,

51 kez görüntülendi, 1 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.