Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

 

ABD’deki uzay kampına katılan tek Türk liseli Selin

  • Eklenme: 11 Nisan 2018 03:24
  • Kalan Zaman: Bu ilanın süresi doldu.
image

İlan Açıklaması

ABD’nin Huntsville şehrinde bulunan ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde USSRC 35 ülkeden 325 talebenin “Honeywell Liderlik Yüksekokulu”nin bursuyla katıldığı eğitimde Türkiye’den de lise talebesi Selin Turhan yer aldı. 24 Şubat – 9 Mart arasındaki eğitimlerde Turhan’ın da aralarında yer aldığı liseliler, bilim,

Titiz bir müracaat ve değerlendirme süreci sonrasında, akademik zafer ve sosyal faaliyetlere katılımın da dikkate alındığı ayrıntılı analizler sonucunda, bu sene 35 ülkeden 325 talebe programda yer aldı.

24 Şubat – 9 Mart 2018 tarihleri arasında tertip edilen HLCA kapsamında; teknoloji ve bilim odaklı atölyeler, dersler ve yenilikçi çalışmalar yapıldı. Takımlar oluşturarak kendi roket modellerinin tasarımı, inşası ve testini hakikatleştiren katılımcılar; astronot simülasyon eğitimlerine, kodlama programlarına, mekik misyonlarına, ay yürüyüşüne, bilimsel deneylere ve öteki eşsiz faaliyetlere katıldı. Gençler ayrıca bilim insanları, mühendisler ve daha önceki astronotlarla toplandı.

Kaptan olmak istiyor

“Honeywell Liderlik Yüksekokulu” ile kendisine gelecekteki işi için esin verecek bir “anı” edindiğini anlatan programın Türkiye’den katılan tek temsilcisi Selin Turhan, “Kamptaki ilk gün gruplara parçaladık. Her gruba havacılık, acil gidişatlarda kritik karar alma, roket yapma ve programlama, uzay gemisi fırlatma, mühendislik ve kodlama gibi bazı vazifeler verildi. Bu vazifeler ileride yapmak istediğim kaptanlık işiyle birebir anlaştığından böyle bir tecrübe benim için büyük bir bahttı. Gelecekte seçmek istediğim işten bütün olarak emin olmamı sağladı. Program sayesinde uzaya çıkmış mekikleri gördüm. Uzaya gitmiş astronotların konuşmacı oldukları oturumlara katıldım. Konuşmacılardan birisi ‘Kendinize esin olacak bir anı bulun’ demişti. Ben bu kampta esin olacak anımı buldum. Dayanaklarından dolayı Honeywell’e çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘Henüz olmayan ileri teknolojiye sahip iş cinslerinde çalışacaklar’

Dünya Ekonomik Forumu’nun projeksiyonuna göre bugün ilkokula başlayan talebelerin yüzde 65’inin gelecekte; henüz mevcut olmayan, ileri teknolojiye sahip iş cinslerinde çalışacağına ve bu program ile Honeywell’in gençlere yarının işleri ile alakalı esin verdiğine dikkat sürükleyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş mevzuyla alakalı, “Honeywell dünyayı daha uslu, daha tehlikesiz ve daha sürdürülebilir kılmak için fiziksel mahsuller ile yazılım çözümlerini buluşturan sektör lideri bir firma. Dünyamız, karışık güçlüklere çözüm üretebilen parlak beyinlere lüzum dinliyor. Öyleyse, geleceğin parlak akıllı kuşaklarının mekteplerinden mezun olurken STEM sanayilerinde bir kariyer kastetmeleri için teşvik edilmesini sağlamak emeliyle şimdiden yatırım yapmamız ehemmiyetlidir” dedi.

A.B.D Uzay ve Roket Merkezi işbirliği ile geliştirilen program kapsamında ilk başladığı 2010 senesinden bu yana yedisi Türkiye’den olmak üzere Honeywell çalışanlarının toplam 2 bin 91 talebesine burs verildi. Burs fiyatı, yeme-içme ve konaklama ile program malzemeleri Honeywell ve Honeywell çalışanları tarafından yapılan finansal katkılarla karşılanıyor.

, , , , , ,

70 kez görüntülendi, 1 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.